Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

WIN Guard Meeting – Hur kan innovationer skapa en säkrare skadeplats?

June 1 @ 09:00 - 12:00

HUR KAN INNOVATIONER SKAPA EN SÄKRARE SKADEPLATS?

DIGITALT MÖTE MED WIN GUARD OCH NUC DEN 1:A JUNI 2023

 

Plats:            Zoom
Datum:         1:a juni
Tid:                09:00 – 12:00

 

Välkommen till en digital halvdag med WIN Guard och Nationellt Utvecklingscentrum (NUC) där vi bjuder på spännande presentationer av projekt och innovativa lösningar som t.ex brandrobotar och framtidens värmeträning.

Lyssna när utvecklingsledare Christian Carlsson delar med sig av NUC:s samarbete med svensk räddningstjänst i deras arbete för ökad säkerhet på skadeplatser. Dessutom får du ta del av en paneldebatt om Räddningstjänstens behov av innovativa lösningar.

ANMÄLAN

 

Agenda

Presentationer från:

  • Agneta Oskarsson, BioCell AnalyticaEffektbaserad analys för att mäta toxiska effekter i miljöprover
  • Marcus Bergsjö, Werma Werma-hatten, det enkla sättet att i dagvattensystemet rena släckvatten
  • Andreas Claesson, Karolinska InstitutetYtdrönare som räddningsresurs i samband med drunkning
  • Elin Oscarsson, Räddningstjänsten LjungbyHur kan räddningstjänsten ta hand om släckvattnet vid de mindre bränderna?
  • Lennart Liljeroth, Räddningstjänsten StorgöteborgBrandrobotar för säkrare insatser i komplexa miljöer
  • Jan Karlsson, Höglandets räddningstjänstförbund Räddningsfridykning för effektivare insatser vid drunkningstillbud
  • Agnes Broholm och Aron Mathiasson, Räddningstjänsten StorgöteborgHeatSim, framtidens sätt att värmeträna

 

 

Business Matchmaking: 

Vi skapar en unik matchmaking-karta för varje event, baserad på kunskap om varje deltagare och deras behov och önskemål. Vår WIN Mingle Map är ett av våra co-creation Tools. Du kan läsa mer om dem här.

 

Venue

Zoom, digital